Co je to klinická studie?
Klinické studie jsou jedním z posledních kroků v dlouhém procesu, který předchází uvedení léku na trh. Klinický výzkum nám poskytuje informaci o těle a jak na něj lék působí. Jediným způsobem, jak vyvinout bezpečné a účinnější léky, je využít informace získané z klinických studií.
V klinických fázích jsou léky testovány na lidech. Proto účast a zapojení lidí v tomto procesu je naprosto nezbytná – výsledek nepomůže jen jednotlivci, ale pomůže mnoha dalším lidem. Zda je pro Vás účast v klinických studiích vhodná, záleží na mnoha faktorech, včetně Vašeho zdravotního stavu.
Jsou klinické studie bezpečné?
Abychom Vás ujistili, že jsou klinické studie zajišťovány v souladu s příslušnými pravidly, bezpečností a pocitem pohody, musí se řídit přesně stanoveným plánem, nazývaným protokol. Protokol je schválen Národní radou zdraví (v ČR se nazývá Státní ústav pro kontrolu léčiv) a Výzkumnou etickou komisí . Souhlas Národní rady zdraví vychází z dokumentace shromážděné během studií. Bez klinických studií, dokumentujících dostatečně vysokou účinnost léčebného produktu, by se nikdy nemohlo nic schválit k prodeji.
Proč se klinické studie provádí?
Klinické studie jsou prováděný z několika důvodů. Jeden z nich je srovnání již existující léčby s novým lékem a určení, který je lepší. V jiných případech zkoumají klinické studie známý lék, který je již uveden na trhu a testují způsob, jak učinit léčbu účinnější, snadnější k užití nebo redukování vedlejších účinků. Příležitostně, jsou klinické studie prováděny také na populaci, která léčbu daným lékem dosud nepodstoupila a je hledán způsob jak pro ni tuto léčbu využít.